Farveverden(er)

Malerne hos det schweiziske firma Farbwelt Landolt er mestre i deres fag.

I Schweiz, siger man, er engene simpelthen grønnere, himlen blåere og bjergtoppene lidt hvidere end noget andet sted. Det er måske sandt. Måske er det grunden til, at schweizerne har en tendens til at holde lav profil med hensyn til farver i deres egne hjem og på deres facader: fordi de ikke ønsker at konkurrere med farvepragten omkring dem. Det er i hvert fald, hvad Jürgen Klawitter formoder. For en tysker i Schweiz er det måske en vovet hypotese. Men han har boet og arbejdet her i Winterthur i 17 år. Han er nu administrerende direktør for Farbwelt Landolt AG. Og som det hurtigt står klart, matcher hans håndværksmestervirksomhed nemt de strålende schweiziske farveverdener.

Farvedesign og mesterlig udførelse

Da vi sætter os sammen med ham, hans forretningspartner Daniel Jung og projektleder Peter Schneider i showroomet, er det ikke kun farverne, der lyser op, men også vores øjne. Fine prøvebøger med blomstrede og ornamentale tapeter bliver bladret igennem og kombineret med farvekort med de mest varierede nuancer. Det får mændenes hjerter til at slå hurtigere - og endnu mere, hvis kunderne også er begejstrede for det. Daniel Jung taler om de næsten ubegrænsede muligheder for farvedesign, Peter Schneider om den tekniske finesse, der skal til for at sætte så mønstrede tapeter præcist op på væggen. Alle tre forsøger at videregive denne entusiasme til deres medarbejdere, så et så krævende malerarbejde i sidste ende bliver udført mesterligt. For det er det, der tæller!

"Vi har utroligt dygtige medarbejdere her, som gør det muligt for os som malerfirma at skille os ud fra konkurrenterne. Og på det højeste niveau."

Jürgen Klawitter, administrerende direktør for Farbwelt Landolt AG

"Vi har utroligt dygtige medarbejdere her, som gør det muligt for os som malerfirma at skille os ud fra konkurrenterne. Og det på højeste niveau," understreger Jürgen Klawitter. Når han taler om merværdi, tænker han ikke på priskonkurrencen, men på værdien af det arbejde, som hans team udfører hver dag. Det omfatter fleksible arbejdstidsmodeller og andre faciliteter, der gør malerjobbet attraktivt. Det omfatter glæden ved hele tiden at afprøve nye ting. Og det betyder også, at unge lærlinge nyder godt af den viden og de færdigheder, som erfarne medarbejdere har tilegnet sig gennem årtier. Farbwelt Landolt har i øjeblikket otte lærlinge. En tidligere lærling, Sabrina Bosshard, vandt sølvmedalje for det schweiziske landshold ved sidste års EuroSkills. Påfaldende i den mest positive forstand: den enormt høje andel af kvinder i teamet hos Farbwelt Landolt. Uden dem ville malerfirmaet kun være halvt så godt - og ikke kun i antal!

Med stil og elegance på byggepladsen

Tidligt næste morgen finder vi ud af, at alt dette ikke bare er en skrøne, men at det positive indtryk også materialiserer sig i hverdagen. Dominik Göldner er den første Farbwelt AG-medarbejder, som Jürgen Klawitter har kendt fra Paderborn siden sine tidlige år. Han sørger for, at holdene på byggepladserne har alt, hvad de skal bruge. Der opstår en organiseret travlhed, når medarbejderne tager af sted. Ikke alle starter fra værkstedet, nogle kører direkte fra hjemmet til byggepladsen.

Beat Ramseier, en gammel rotte med særlig ekspertise i tapetsering af prøvetapeter, kører til byggepladsen med sin lærlingedatter Andreia. Hans varevogn er ryddelig og organiseret. Man kunne bogstaveligt talt spise af gulvet. Hans hovedopgave i dag er at slibe. Han har allerede gjort RO 90 og ETS EC 150 klar sammen med støvsugerne til at slibe undersiden af en kundes tagudhæng og dele af facaden. "Faktisk", siger han, "har jeg kun brug for to maskiner til mit arbejde: den store og den lille ROTEX. Jeg er altid perfekt udstyret med dem."

"Jeg har faktisk kun brug for to maskiner til mit arbejde: den store og den lille ROTEX. Jeg er altid perfekt udstyret med dem."

Beat Ramseier, medarbejder i Farbwelt Landolt AG

Fabienne Preussinger rejser alene i dag. Hun tager os med til det såkaldte håndværkerkvarter, et boligområde med små, men smukke arbejderhuse fra 1920'erne. Et af de treetagers huse, hvor Fabienne arbejder, er i øjeblikket ved at blive totalrenoveret og moderniseret. Det er trangt og højt oppe under den åbne tagstol. PLANEX' langhalssliber er den helt rigtige til finslibning af pudset i det skrånende tag.

På værkstedet er man allerede i gang med at producere farve- og materialeprøver til de næste ordrer for at vise kunderne så tydeligt som muligt, hvad malerfaget kan fremtrylle. "Selvfølgelig har alle vores kunder individuelle ideer, men det er og bliver vores mål at vise dem hele spektret af farveverdener, som vores fag har at byde på", understreger Jürgen Klawitter. Måtte farvepragten i stigende grad finde vej ind i de schweiziske fire vægge.

Produkter i denne artikel

Værktøjerne i Landolts farveverden

Produkterne er nu tilføjet til din ønskeliste.

Alle produkter på ønskelisten

Produkterne er nu tilføjet til din ønskeliste.

Alle produkter på ønskelisten